petek, 20. december 2024

Nove priložnosti za MSCA raziskovalke in raziskovalce v Evropskem svetu za inovacije - EIC

📢 S skupnim proračunom v višini več kot 1,4 milijarde evrov v letu 2025 želi Evropski svet za inovacije finančno podpreti razvoj prebojnih tehnologij, podpirati inovacije in ustvarjati nove trge, kar predstavlja nove priložnosti za MSCA raziskovalke in raziskovalce. 

  


👉 Več o tem na spletni strani Evropske komisije

Objavljen je nov priročnik za pripravo projektov MSCA izmenjava osebja - Staff Exchanges 2024

Združenje NCPjev za MSCA je objavilo prenovljen 📖 priročnik za pripravo projektov MSCA izmenjava osebja, ki je dosegljiv 👉 na spletni strani MSCA-NET



sreda, 11. december 2024

Navdušujoče zgodbe MSCA raziskovalk in raziskovalcev

Na spletni strani MSCA-NET smo objavili vrsto novih navdušujočih zgodbe MSCA raziskovalk in raziskovalcev iz t.i. Widening držav. 




Med njimi so tudi trijeslovenski MSCA projekti:  


📋 MSCA Postdoctoral Fellowship:  

BPEC-DW  Developoment of novel technology based on a hybrid of bio-photo-electrochemical detritiation light-water for tritium separation and simultaneously H2 generation

dr. Tayebh Sharifi, Institut "Jožef Stefan"

👉 predstavitev projekta na MSCA-NET

👉 predstavitev projekta na CORDIS 




📋 MSCA COFUND:  

SMASH - Machine learning for Science and Humanities

Univerza v Novi Gorica 

👉 predstavitev projekta na MSCA-NET

👉 predstavitev projekta na CORDIS 





📋 MSCA Staff Exchanges:

DSRYKI - Dynamical Systems and Reaction Kinetics Networks

Univerza v Mariboru, Fakulteta za energetiko   

👉 predstavitev projekta na MSCA-NET 

👉 predstavitev projekta na CORDIS 




Branje njihovih zgodb je navdušujoče. Zato lepo vabljene in vabljeni!




torek, 10. december 2024

Razpis za štipendije ogroženim doktorskim in podoktorskim raziskovalkam in raziskovalcem izven EU

Evropska komisija nas je opozorila, da je odprt razpis SAFE za štipendije ogroženim doktorskim in podoktorskim raziskovalkam in raziskovalcem izven Evropske unije. 

⏳ Razpis je odprt do 20 januarja 2025. 

👉 Povezava do razpisa na  spletni strani SAFE




Spodaj posredujemo izvorno sporočilo: 

The EU-funded SAFE project “Supporting At-risk researchers with Fellowships in Europe” offers up to 60 fellowships for at-risk doctoral and postdoctoral researchers of any non-EU nationality for a research stay at a higher education and research institution in the EU. The project offers an optional matchmaking service until mid-December to help researchers and host institutions without prior contacts to connect for a joint application.

The EU-funded SAFE project is implemented by a consortium comprising the following partners: DAAD (coordinator), Campus France, PAUSE (hosted by Collège de France) and UNIMED. 

Host institutions established in the EU can now submit applications on behalf of eligible non-EU researchers at risk. The call will remain open until 20 January 2025, at 23:59 (CET). For more details on the application process, please refer to the application page and attached Terms of References for Applicants.

 Feel free to share this information with your colleagues and networks.

 For further information on the call for applications, please do not hesitate to visit the project website or to write an email to info.safe@daad.de.

ponedeljek, 2. december 2024

Zaključil se je razpis MSCA mreže doktorskega študija 2024 (MSCA DN)

Evropska komisija je 📢 objavila podatke o številu prijav na letošnji razpis MSCA mreže doktorskega študija. Sporočilo lahko preberete na tej 👉 povezavi



Za primerjavo, v letu 2023 je na razpis prispelo 1.066 prijav, v financiranih pa je bilo sprejetih 136 projektov. 

Evropska komisija pričakuje, da bo na tem razpisu sprejetih v financiranje več kot 190 projektov v skupni vrednosti 608,6 mio EUR. 

Slovenske raziskovalne organizacije so na letošnji razpis MSCA DN  prijavile 5 koordinacijskih predlogov projektov. 

👏Vsem prijaviteljem se zahvaljujemo za vloženo prijavo in držimo pesti za odlične evalvacijske ocene in za visoko uvrstitev na seznamu financiranja! 

📅Rezultati evalvacijskega postopka bodo znani  aprila 2025. Podpis pogodb za izbrane projekte bo možen od konca julija naprej. Projekti pa se bodo lahko začeli financirati s septembrom 2025.  

petek, 22. november 2024

Vabilo: Univerza v Mariboru, Usposabljanje mentorjev za sodelovanje na razpisu MSCA – podoktorske štipendije (MSCA-PF-2025)

Vse potencialne 👩🏻‍🎓mentorice in 👨🏻‍🎓 mentorje iz Univerze v Mariboru vljudno vabimo, da se nam pridružijo na specializirani delavnica po meri namenjena usposabljanju mentorjev za sodelovanje na razpisu Marie Skłodowska-Curie – podoktorske štipendije (MSCA-PF-2025), ki bo v: 

⏰ torek, 17. 12. 2024, 10.00 – 12.00 v dvorani Severni stolp rektorata UM, Slomškov trg 15 



Program

 

10.00 – 10.05

 

Nagovor prorektorja za znanstvenoraziskovalno dejavnost Univerze v Mariboru, prof. dr. Deana Korošaka.

 

10.05 – 10.45

 

Predstavitev priprave uspešnega projektnega predloga MSCA - PF in izkušenj z izvajanjem le-tega v tujini, asist. dr. Jernej Činč, Fakulteta za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru.

 

10.45 – 11.45

 

Predstavitev MSCA-PF, dr. Stojan Sorčan, Nacionalni predstavnik in kontaktna oseba za Obzorje Evropa MSCA, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije.

 

11.45 – 12.00

 

Razprava o izzivih priprave uspešne prijave in zaključne ugotovitve.


Vljudno vabljene in vabljeni!


📧 Za prijavo in dodatne informacije pišite:  karmen.cvecek1@um.si

Univerza v Ljubljani: predstavitev razpisov MSCA mreže doktorskega študija in izmenjave osebja

Včeraj, 21. novembra 2024,  smo na Univerzi v Ljubljani v okviru Evropske mreže EUTOPIA in Rektorskega Foruma Jugovzhodne Evrope in Zahodnega Balkana izvedli predstavitev dveh razpisov MSCA DN in MSCA SE. 



Predstavitev je dosegljiva na spletni strani Rektorskega foruma: 

👉 MSCA Doctoral Networks 

👉 MSCA Staff Exchanges 



Dopolnite vaš predlog MSCA projekta z nasveti iz MSCA Green Charter

Naslednji teden se bo 📅 27. novembra 2024 zaključil razpis za MSCA mreže doktorskega študija (Doctoral Networks). 

Vsem prijaviteljem priporočamo, da si pridobijo še dodatne evalvacijske prednosti z vključitvijo posameznih nasvetov iz dokumenta 👉 MSCA Green Charter





Video posnetek EU informativnega dne o razpisu MSCA SE 2024

📽️Če ste zamudili informativni dan Evropske komisije o razpisu MSCA SE 2024, ki je bil 15. novembra, si ga lahko ogledate na tej 👉 povezavi



⏳Še kratek opomnik: trenutni razpis MSCA SE 2024 se bo zaključil 📅 5. februarja 2025. 

🛠️ Za pomoč pri pripravi vaše prijave vam priporočamo: 

    📖 branje  MSCA-NET Staff Exchange Handbook 

upoštevanje EU političnih prioritet, ki se vežejo na MSCA (10 "Policy Briefs") in 

    ✍️ strokovni pred-pregled vaše prijave s strani NCPjev za MSCA .



petek, 8. november 2024

Nov dokument MSCA-NET o vlogi mentorstva pri MSCA projektih

 

Evropsko združenje NCPjev za MSCA 👉 MSCA-NET je objavilo kratek dokument o pomenu in vlogi mentorstva pri MSCA projektih. 

Dokument 👉 Policy breif: Supervision ne podvaja vsebin iz že obstoječih evropskih usmeritev za MSCA mentorstva, temveč poudarja specifičnosti mentoriranja za vsakega od MSCA razpisov posebej. 



Mentorstvo je pomemben evalvacijski kriterij zlasti pri MSCA PF, DN in COFUND projektnih predlogih. 

Kakovost mentorskega odnosa ni odvisna zgolj od znanstvenih referenc predlaganega mentorja oziroma mentorice temveč tudi v načinu dopolnjevanja znanja s kandidatom oziroma kandidatko ter načinom njunega sodelovanja pri doseganju zastavljenih raziskovalnih ciljev, rezultatov in učinkov. 

Dvajset odstotkov slovenskih predlogov projektov za MSCA podoktorske štipendije  je pri mentoriranju v zadnjih treh letih prejelo slabo evalvacijsko oceno. 

 

Zaščita intelektualne lastnine MSCA projektov

Včeraj, 7. novembra 2024 je 👉 Evropska komisija organizirala 👩🏻‍💻spletni seminar o zaščiti intelektualne lastnine MSCA projektov. 

📽️Posnetek seminarja je dosegljiv preko te 👉 povezave



Zaščita intelektualne lastnine je pomemben 🏆 evalvacijski kriteriji vseh MSCA projektov v okviru diseminacije in eksploatacije rezultatov. 

Evalvatorji pričakujejo, da bo v predlogu projekta natančno opisana uporaba intelektualne lastnine pri  potencialni komercializaciji rezultatov projekta.   

👎Več kot četrtina vseh MSCA projektnih prijav ima slabo opredeljeno intelektualno lastnino. 

📚 Koristne povezave: 


Srečanje slovenskega MSCA alumni kluba ob 157. obletnici rojstva Marie Skłodowska-Curie

Včeraj, 7. novembra 2024 so sedanji in bivši MSCA raziskovalci in raziskovalke v Sloveniji počastili 157. obletnico rojstva MSC s srečanjem na BTF UL.  




Letos je bil formalno ustanovljen MSCA alumni klub v Sloveniji (v angleščini: Slovenian Chapter Marie Curie Alumni Association).  

👉 Spletna povezava:  https://www.mariecuriealumni.eu/groups/slovenia-chapter

V MSCA alumni klub se lahko včlanijo vse sedanje in bivše MSCA raziskovalke in raziskovalci, ne glede na njihov karierni  status.  

Članstvo v MCAA ponuja vseživljenjsko podporo za razvoj kariere, izobraževanje, sodelovanje ter mreženje.  



Zelo aktivna skupnost MCAA združuje raziskovalke in raziskovalce iz vseh disciplin, zaradi česar je MCAA pomemben evropski forum za razpravo med trenutnimi in nekdanjimi MSCA raziskovalkami in raziskovalci ter družbo. MCAA je tudi pomembna platforma za alumne MSCA pri oblikovanju znanstvene politike v Evropi.



Na srečanju sem predstavil MSCA skupnost raziskovalk in raziskovalcev v Sloveniji s pregledom statističnih podatkov o številu trenutnih MSCA projektov v Obzorju Evropa (69), pogodb (84) in njihovih vrednosti (27,2 mio EUR) po raziskovalnih institucijah, znanstvenih veda in vrstah razpisov. 



torek, 22. oktober 2024

Novo poročilo Evropske komisije za okrepitev evropskih programov za raziskave in inovacije

Evropska komisija je pred dnevi objavila  poročilo neodvisnih strokovnjakov (vodil ga je prof. dr. Manuel Heitor iz Portugalske), ki vsebuje veliko priporočil za okrepitev učinkov evropskih programov za raziskave in inovacije v prihodnosti.



👉 Dostop do poročila: European Commission: Directorate-General for Research and Innovation, Align, act, accelerate – Research, technology and innovation to boost European competitiveness, Publications Office of the European Union, 2024,  Align, act, accelerate - Publications Office of the EU

 

Poročilo na 29. mestih omenja tudi program, instrumente in razpise MSCA. V nadaljevanju tega zapisa bomo povzeli in izpostavili samo tiste navedbe, ki so lahko pomembne za   oblikovanje in razvoj prihodnjih MSCA ukrepov in razpisov.

MSCA je v poročilu pripoznana kot »zgodba o uspehu« (str. 51), zato jo je potrebno obdržati in razširiti, tudi finančno (stran 52).

Ohranjanje in privabljanje talentov z ukrepi MSCA bi naj okrepili z novim instrumentom »Choose Europe« za spodbujanje karier mladih raziskovalcev (dve do tri leta po doktoratu) (stran 7).

Poročilo priporoča večje nacionalno financiranje Pečatov odličnosti, to je projektov, ki so bili na evropskih razpisih odlično ocenjeni (stran 45).

Administrativno upravljanje z razpisi MSCA je ocenjeno kot uspešno, zato ni priporočeno združevanje niti z Erasmus+ niti z ERC (stran 52).  

Poročilo priporoča večji poudarek na MSCA industrijskih omrežjih in programih (stran 53 in 54).

V poročilu je tudi predlog (stran 54), da se bo  morala institucija gostiteljica, npr. univerza, zavezati, da bo ob koncu petletnega obdobja financiranja novega ukrepa „Choose Europe“ objavila delovno mesto na področju uspešnega kandidata. Države članice, ki želijo privabiti tako obetavne mlade talente, morajo zagotoviti tudi nemoten, učinkovit in podporen postopek premestitve (npr. vizumi za prosilce, zakonce in otroke, nastanitev).

Predlog  ohranja dosedanjo povezavo med ukrepi MSCA in instrumenti za Widening države (stran 84).

V poročilo je velik poudarek tudi na t.i. begu možganov (stran 78), kjer so prikazani trendi za države članice EU od 2001 do 2020. 

Vabljeni k branju!

petek, 18. oktober 2024

Vabilo: Srečanje MSCA alumni kluba ob 157. obletnici rojstva Marie Skłodowska-Curie, 7. november ob 17.00 na UL BTF

Letos je formalno pričel delovati MSCA alumni klub v Sloveniji. 



V okviru Meseca znanosti so vse sedanje in bivše MSCA raziskovalke in raziskovalci  vljudno vabljeni na srečanje ob 157. obletnici rojstva Marie Skłodowska-Curie, ki bo

 7. novembra ob 17.00  z naslovom: Excellent Research in MSCA Project. 

🧭 Dogodek bo na Univerzi v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za gozdarstvo, predavalnica Gozdarstvo 6, Rožna Dolina, cesta XV/31, 1000 Ljubljana 



Na srečanju bomo predstavili podporo MSCA  programom, ki jo nudi Univerza v Ljubljani ter prikazali vse MSCA projekte iz Slovenije, ki so bili letos sprejeti v financiranje. Namen srečanja je v oblikovanju podpore, ki jo sedanje in bivše raziskovalke in raziskovalci lahko nudijo prijaviteljem novih MSCA projektov. 

Veselimo se, da se bomo spoznali in si izmenjali svoje izkušnje o raziskovanju v Sloveniji. 

👉 Program in vabilo!

Lepo vabljene bivše in sedanje MSCA raziskovalke in raziskovalci!

Vabilo na predstavitev projekta MSCA COFUND - SQUASH - Slovensko središče za kvantno znanost - torek, 22. 10. ob 14h30

Institut "Jožef Stefan" je letos pridobil prestižni MSCA COFUND projekt - SQUASH

Kratka predstavitev projekta na 👉 spletni strani MVZI

V vabilo na javno predstavitev so na IJS zapisali: 


Eno od prioritetnih področij delovanja Instituta “Jožef Stefan” so kvantne tehnologije, ki izkoriščajo nenavadne zakone kvantne fizike za doseganje prebojev na področju računalništva, komunikacij in zaznavanja. S kvantno kriptografijo je možen popolnoma varen prenos informacij brez možnosti prestrezanja. Kvantni računalniki lahko rešijo kompleksne probleme v sekundah, za katere bi klasični superračunalniki potrebovali milijone let.

 

Zato smo toliko bolj ponosni ob pridobitvi projekta SQUASH - Slovensko središče za kvantno znanost (Slovenian Quantum Science Hub). 

 

 

Vabimo vas na 

 

PREDSTAVITEV PROJEKTA SQUASH,

ki bo v torek, 22. oktobra 2024 ob 14.30

veliki predavalnici na Jamovi 39 v Ljubljani.



 





Vabilo iz Evropske komisije: Lump Sum Funding in Horizon Europe: How does it work? How to write a proposal?

Evropska komisija vabi na spletni dogodek z naslovom 

Lump Sum Funding in Horizon Europe: How does it work? How to write a proposal?



Date: 23 October 2024, from 10:00h to 12:00h (CEST, Brussels time)

Target group: Applicants and beneficiaries who are or will be involved in lump sum grants 

👉 Event website: Lump Sum Funding in Horizon Europe: How does it work? How to write a proposal?  (remote only, no need to register)


Lepo vabljeni!


Vabilo: MSCA Success Stories from the Western Balkans, 7. 11. 2024

Evropsko združenje  MSCAdvocacy organizira spletni dogodek: 

MSCA Success Stories from the Western Balkans,

7. november 2024, od 14.00 do 15.30.

Lepo vabljeni!



Več o namenu, programu in registraciji na tej 👉 spletni strani.

Obvestilo Evropske komisije: Excellent Science study – MSCA-related findings

📢 Iz Evropske komisije smo prejeli naslednje obvestilo: 

We are pleased to inform you that the European Commission has published the Excellent Science external evaluation study, part of the interim evaluation of Horizon Europe.

The study assesses the contribution of Horizon Europe to excellent science, focusing on the Marie Skłodowska-Curie Actions as well as other parts of Horizon Europe Pillar 1, and feeds into the broader mid-term evaluation of Horizon Europe that is currently ongoing.

The study highlights the crucial contribution of the MSCA in strengthening human capital in research and innovation, boosting research talent and supporting Europe’s competitiveness. 

Amongst the many findings, the study establishes that the bottom-up nature of the MSCA continues to be a key element of their success and that as a highly attractive and competitive programme, the MSCA continue to attract well-networked organisations with a long-standing tradition of scientific excellence. 
The MSCA remain the Horizon Europe programme which most stimulates the mobility of researchers across countries, both within the EU and beyond; while retaining research talent within the European scientific community and facilitating the return of European researchers. Beyond this, the MSCA provide unique career development opportunities and prospects; and foster better recruitment practices and working conditions for researchers across Europe, in addition to creating tangible positive impacts for research organisations, as well as undisputed European added value.

However, the study also shows that under the 2021 and 2022 calls only, an additional 6 billion euros would have been needed to fund all the unsuccessful high-quality proposals received. 




You may consult the study at the following links:
👉Summary of MSCA-related findings: Marie Skłodowska-Curie Actions boost research talent and support Europe’s competitiveness despite insufficient budget, study shows
👉 Annexes

četrtek, 17. oktober 2024

Vabilo iz Evropske komisije: Vprašalnik za študente/ke in mentorje/ice doktorskega študija (MSCA in ne-MSCA)

The European Research Executive Agency (REA) of the European Commission is conducting an anonymous survey to gather feedback on the added value of MSCA PhDs, in comparison to other doctoral programmes.

Your input is valuable to us, as it will help us improve the MSCA Doctoral Networks programme which we are managing.

The survey is addressed to principal investigators/supervisors or PhD researchers (PhD completed or ongoing) involved in MSCA and non-MSCA funded projects.

To participate, click here and follow the instructions provided. Please note that it may take up to 1-2 minutes for the survey to load completely. The survey should take approximately 15 minutes to complete. The survey will remain open until ⏰27 October 2024.

 Our organization complies with the General Data Protection Regulation (GDPR), and we are committed to protecting your privacy and anonymity. For additional information, please see the provided Data ProtectionNotice.

Thank you for your time and valuable input. Your participation is greatly appreciated.

Best regards,

European Research Executive Agency (REA)

Unit REA.A.1 Marie Skłodowska-Curie Doctoral Networks

MSCA Staff Exchanges 2024 Call Brokerage

Obvestilo smo vas že, da je Evropska komisija najavila Informativni dogodek ob razpisu MSCA izmenjava osebja, ki bo 15. novembra 2024. 


Od 12.30 do 20.00 bo organiziran tudi Brokerage Event, ki bo omogočil sestanke s potencialnimi partnerji v obliki 1 z 1. 

Tudi za ta del se morate posebej registrirati 👉na tej povezavi


Vljudno vabljeni!

petek, 11. oktober 2024

Podpora izvajalcem MSCA politik: MSCAdvocacy

 Evropska komisija (EK) je leta 2022 začela izvajati nov projekt z imenom „MSCAdvocacy“, ki spodbuja  mednarodno sodelovanje v okviru akcij Marie Skłodowska-Curie (MSCA) v okviru programa Obzorje Evropa. 


Projekt ponuja oblikovalcem politik, raziskovalnim ustanovam, posameznim raziskovalcem, inovatorjem, nacionalnim kontaktnim točkam in drugim  vrsto storitev za boljše sodelovanje v programu MSCA.

MSCAdvocacy nudi individualno podporo in podporo za posamezne države v več kot 25 državah in regijah.

👉 Spletna stran MSCAdvocacy

👉 Naročilo na njihov mesečni Newsletter, kjer lahko preberete več o njihovi podpori politikam, možnostih in trendih mednarodnega sodelovanja ter o aktualnih razpisih za financiranje.



 

četrtek, 10. oktober 2024

Zaključni konferenci MSCA ITN projektov, ki ju koordinira Institut "Jožef Stefan" v Portorožu

Institut Jožef Stefan, Odsek za znanosti o okolju te dni organizira zaključni konferenci dveh MSCA ITN projektov v Portorožu, in sicer: 


Global Mercury Observation and Training Network in Support to the Minamata Convention - GMOS-Train (koordinatorica: Prof. Dr. Milena Horvat)

👩🏻‍🎓 15 doktorskih študentk in študentov 

🏛️ 9 akademskih in 🏭 1 industrijski partner 

🌍 5 držav

👉 spletna stran projekta 

👉 predstavitev CORDIS 




Advanced research and Training Network in Food quality, safety and security - FoodTraNet (koordinatorica: Prof. Dr. Nives Ogrinc)

👩🏻‍🎓 15 doktorskih študentk in študentov 

🏛️ 8 akademskih in 🏭 2 industrijska partnerja

🌍 7 držav

20 pridruženih organizacij za izobraževanje in pridobivanje dodatnih veščin 

👉 spletna stran projekta 

👉 predstavitev CORDIS 


Obema projektoma čestitamo za izjemne uspehe!


Vljudno vas vabimo, da si na spletni straneh pogledate oba projekta, saj boste morda našli navdih in ideje za pripravo vašega novega MSCA DN projekta. 

⏳ Letošnji razpis se bo zaključil 27. novembra 2024. 

📅 Prihodnji razpis bo odprt od 28. maja do 25. novembra 2025. 


Slovenija je v Obzorju 2020 in Obzorju Evropa izvajalka šestih koordinacijskih projektov ITN oz. DN (International Training Networks oz. Doctoral Networks), ki se izvajajo na Univerzi v Ljubljani (3 projekti), IJS (2 projekta)  in na Nacionalnem inštitutu za biologijo (1 projekt).  

Glavni namen teh projektov je v mednarodnem, interdisciplinarnem in medsektorskem doktorskem izobraževanju ter raziskovanju. 

👉 Več o MSCA DN!


 




Sporočilo Evropske komisije: MSCA raziskovalec David Baker je prejel Nobelovo nagrado 2024 iz kemije

📢 Evropska komisija sporoča, da je MSCA raziskovalec David Baker  prejel Nobelovo nagrado 2024 iz kemije. 



V sporočilu piše:   

"David Baker, a pioneering researcher who has received support from the European Commission, has been named one of the 2024 Nobel Prize winners in Chemistry. Baker received the award for his groundbreaking work in developing new proteins for a wide range of applications, including medicines, vaccines, nanomaterials, and precision sensors. His discovery has the potential to positively impact sectors ranging from medicine to material science.

Throughout his career, Baker has worked extensively with European scholars, and he has been backed by the EU to advance his studies. He participated in four Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) projects funded by Horizon 2020 and previous EU programmes for research and innovation, allowing him to host, train and supervise MSCA postdoctoral fellows. Two of these projects focused specifically on protein design.

Iliana Ivanova, Commissioner for Innovation, Research, Culture, Education and Youth, said:
“Professor Baker’s work highlights the power of curiosity-driven science and the value of international collaboration. The EU is happy to have funded his work and allowed excellent researchers to develop their skills and career under his guidance through Horizon Europe’s Marie Skłodowska-Curie Actions. We are committed to fostering cutting-edge research that benefits both Europe and the global community.”

With this award, Baker joins the gallery of 18 MSCA fellows, scientists and supervisors who have received the high-profile award since 2010."

👉 Več lahko preberete na spletni strani MSCA.

torek, 8. oktober 2024

Približuje se rok za oddajo prijav na ARIS za Pečat odličnosti v okviru razpisa MSCA PF 2023: rok je 15.10.2024

📢 ARIS bo sofinanciral predloge projektov, ki so jih slovenske gostiteljske organizacije oddale na razpis MSCA PF 2023 in so pridobile Pečat odličnosti (85 % ali več) in niso bili financirani s strani Evropske komisije ali drugih virov. 


⏳ Prijavo lahko oddate na ARIS še do 15. oktobra 2024 do 24.00 ure. 

👉 Več o načinu prijave na spletni strani ARIS

Vabilo raziskovalkam in raziskovalcem k anketi o vlogi znanosti in raziskovalcev v sodobni slovenski družbi

Iz Univerze v Mariboru smo prejeli vabilo vsem raziskovalkam in raziskovalcem k anketi o vlogi znanosti in raziskovalcev v sodobni družbi, ki jo izvajajo v okviru MSCA projekta Evropske noči raziskovalcev. 


Spoštovani,

 

Kot veste, je osrednja tema projekta oooZnanost!, ki ga kot vodilni partner koordiniramo na Univerzi v Mariboru, vloga znanosti in raziskovalcev v sodobni slovenski družbi, tudi (a ne izključno) skozi prizmo omejevanja lažnih novic. Raziskavo o tem opravljamo na vzorcu splošne populacije, na vzorcu mladih in na vzorcu njihovih učiteljev. Zanima pa nas tudi, kako te vsebine vidijo raziskovalci na vaši instituciji. Zelo pomembno je, da v študiji sodeluje res zadosti raziskovalcev, zato vas prosim, da posredujete povezavo do spletne ankete vsem zaposlenim raziskovalcem in jih, tudi v mojem imenu, povabite, da sodelujejo v eni izmed letošnji izvedbi aktivnosti projekta oooZnanost!.

👉 Povezava do ankete: https://1ka.arnes.si/oooZnanost2024RAZ.

 Prosimo vas, če lahko vi in raziskovalci na vaši instituciji sodelujete v študiji. Vaše odgovore pričakujemo najkasneje ⏰do 25. 10. 2024.

 

Vabimo vas tudi, da si dejavnosti v okviru projekta oooZnanost! ogledate na spletni strani projekta.

 

Za vašo pomoč sem že vam vnaprej najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

 

Prof. dr. Dean Korošak

Prorektor za znanstvenoraziskovalno dejavnost in vodja projekta oooZnanost!



Slika zgoraj: Na različnih lokacijah v Mariboru, Kopru, Izoli, Piranu, Rodiku je navdušila na tisoče udeležencev vseh generacij, med katerimi so prevladovali mladi, s čimer smo storili nov korak proti uresničevanju našega cilja: krepitvi ozaveščanja o pomembni vlogi raziskovalcev in znanosti v družbi ter spodbuditi mlade k začetku in razvoju raziskovalnih karier.

ponedeljek, 7. oktober 2024

Sporočilo iz Evropske komisije: Brazilian co-funding for MSCA Staff Exchanges 2024 call

We are glad to inform you that the Brazilian National Council of State Funding Agencies (CONFAP) has published a new call to co-fund projects involving Brazilian entities under the Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) Staff Exchanges 2024 call.

Various Brazilian State Research Support Foundations (FAPs), in cooperation with CONFAP, will top up selected MSCA Staff Exchanges projects, enabling research and innovation organisations in their respective areas to carry out joint research projects with European and international partners. The co-funding will allow these organisations to second their staff to European research organisations for training, skills and career development and knowledge sharing. 



👉 New call to co-fund Brazilian-EU research partnerships within MSCA Staff Exchanges

 


Razpis MSCA mreže doktorskega študija/Doctoral Networks (DN) 2024 se zapre 27. novembra - pregled pogostih pomanjkljivosti prijav

 


👉 O razpisu MSCA DN 2024

Ali veste katere so najpogostejše pomanjkljivosti predlogov projektov MSCA DN? 

I. ODLIČNOST 

1. Metodologija: preveč splošna in brez podrobnosti; premalo obrazložitev in utemeljitev; ni izpostavljena izvirnost in inovativnost metodološkega pristopa; ni povezave z delovnim načrtom; ni razviden interdisciplinaren pristop.  

2. Cilji: niso celovito predstavljeni; niso dovolj obrazloženi in utemeljeni; premalo podrobni; brez medsebojne korelacije; premalo izvirni, niso povezani z metodologijo in delovnimi paketi; niso relevantni; brez navezave na obstoječe in predvideno znanstveno vedenje; brez kazalnikov za spremljanje njihove realizacije; ni jasno kako bodo individualni (doktorski) projekti prispevali k realizaciji projektnih ciljev. 

3. Beyond state-of-the-art: premalo opisano in elaborirano; brez utemeljitev; brez podrobne obravnave in razlage. 

4. Kakovost izobraževalnega programa: brez podrobnosti; pomanjkljiva kredibilnost; premalo obravnavano in obrazloženo; ni jasna vloga pridruženih partnerjev (zlasti ne-akademskih) pri izobraževanju; strategija  izvajanja "secondments"; doseganje komplementarnosti veščin in znanj; razlike med posameznimi oblikami izobraževanja (npr. med "workshops" and "seminars"; ni jasne metodologije izobraževanja; ni povezave med raziskovalnimi in izobraževalnimi cilji; utemeljitev t.i. "network-wide scienitific trainings"; utemeljitev "local scientific and non-scientific" izobraževalnih aktivnosti; ni utemeljitve interdisciplinarne narave izobraževanja; niso izpostavljeni elementi novosti v izobraževalnih programih; ni jasna integriranost individualnih (doktorskih) projektov v izobraževalni program. 

5. KPI, spremljanje razvoja, merljivost in verificiranje ciljev: premalo podrobnosti in utemeljitev; ni primerne metrike za spremljanje razvoja in uresničevanja ciljev; ni jasno kako se bo verificiralo zapolnjevanje "knowledge gaps"; ni jasno merjenje doseganja predvidenih dosežkov oz. rezultatov na individualni in konzorcijski ravni. 

II. VPLIV 

1. Komunikacijska strategija: presplošno opisana; ni prepričljiva; premalo podrobnosti; brez elaboriranosti; premalo eksplicitna in poudarjena; niso opredeljene ciljne javnosti; brez primernih metod in aktivnosti; ni jasno kako bodo informacije posredovane laičnim javnostim; ni KPI in metrike za merjenje vpliva; niso identificirani kanali komuniciranja in njihova frekventnost; ni jasna vloga ne-akademskega sektorja pri komuniciranju; ni opredeljena vrsta in vloga družabnih medijev; ni razviden način in obseg vključevanja doktorskih kandidatov v komunikacijske aktivnosti. 

2. Vzdržnost doktorskih programov: ni prepričljivega opisa in argumentov o dolgoročni naravnanosti doktorskih programov in sodelovanju konzorcijskih partnerjev;  ni ukrepov za doseganje vzdržnosti/trajnosti; ni ustreznega poudarjanja izobraževalnih vsebin kot osnove za ohranjanje in razvoj dolgoročnega mednarodnega izobraževalnega sodelovanja/partnerstva; ni vključenosti ne-akademskega sektorja in industrijskih partnerjev; ni predvidenih ukrepov za ohranitev sodelovanja po koncu financiranja projekta. 

3. Eksploatacijski načrt: je premalo obravnavan, identificiran in poudarjen; brez podrobnosti in konkretnih ukrepov za posamezne ciljne javnosti; preložen na Grand Agreement; ni jasne vloge  uveljavljenih raziskovalcev  in doktorskih kandidatov; ni opisana potencialna komercializacija in tržni potencial; ni definirana intelektualna lastnina; niso jasni ključni eksploatacijskih rezultati; ni postavljen koordinacijski mehanizem za eksploatacijo v konzorciju in znotraj partnerjev; ni jasna vloga industrijskih partnerjev.  

4. Prispevek k pričakovanim družbenim in gospodarskim učinkom: preveč splošno brez osredotočenja na posamezne rezultate; omejen vpliv; neprepričljivi argumenti; ni predstavljenih dovolj podrobnosti; ni primerne ocene in njihove utemeljitve; vplivi so premalo kvantificirani. 


5. Diseminacijski načrt: ni navedenih konkretnih primerov; niso primerno identificirani in elaborirani; nejasno predstavljeni in preveč splošno omenjeni; niso izpostavljene mednarodni workshopi, konference, publikacije, ne-akademske objave, razstave, medijske objave; ni opisana strategija, kanali, ciljne javnosti, sporočila in frekventnsot; brez kvantificiranja; ni jasna vloga doktorskih kandidatov in prispevek uveljavljenih raziskovalcev; ni določen odprti pristop. 

III. IMPLEMENTACIJA 

1. Ocena tveganja in nadomestni ukrepi: niso dovolj upoštevani in predstavljeni; niso prepričljivi in podrobni; niso celovito naslovljeni; niso dovolj utemeljeni; niso podrobno predstavljeni; niso dobro predvideni; ne vključujejo eksperimentalnega tveganja; ne upoštevajo so-odvisnosti delovnih paketov in individualnih projektov; ne vključujejo tveganja pri zaščiti intelektualne lastnine; ne obravnavajo upravljavskih tveganj (rekrutiranje, evalvacija in izbor kandidatov, organizacija in koordiniranje aktivnosti, težave z zaščito osebnih podatkov, potencialni odhodi industrijskih partnerjev iz konzorcija, potreben študijski napor in čas doktorskih kandidatov); relevantnost znanstvenih tveganj; omejena delitev odgovornosti. 

2. Kakovost in učinkovitost delovnega načrta: ni prepričljivo prikazan; ni jasen in premalo pojasnjen; brez podrobnosti; preveč ambiciozen; časovnica aktivnosti ni skladna z opisom ciljev; ne vključuje spremljanja izvajanja projekta;  ne prikazuje časa sekondmentov; ni jasno razvidna interakcija med raziskovalnimi aktivnostmi; ni razviden "workload" doktorskih kandidatov; ni koherentnosti med tekstom in načrtom; ni razvidna alokacija rezultatov; ni razviden upravljavski proces. 

3. Delovni paketi in naloge: primanjkuje jasnosti in razvidnosti; preveč splošni opisi; pomanjkanje koherentnosti;  prekrivanje delovnih paketov in časovnic; povezljivost posameznih nalog; vključevanje sodelujočih partnerjev; neprimerno opredeljeni "milestones & delivarables". 

4. Izročki in mejniki ("Milestones & Deliverables"): niso dovolj dobro opredeljeni; niso uravnoteženi; so nekonsistentni; preveč splošni in premalo opisani; neustrezna časovna opredelitev (prepozno - proti koncu projekta); ni učinkovitega spremljanja; njihov število je premajhno ali preveliko; 

5. Spremljanje razvoja ("Progress monitoring"): ni koherentno z raziskovanjem; brez podrobnosti; ni prepričljivo in premalo poudarjeno; ne vključuje projektnega poročanja; ne vključuje administrativnih izročkov (npr. Data management plan); ni opredeljen način verificiranja znanstvenih mejnikov; določeni rezultati niso kvantificirani; ne vključuje tehničnih rezultatov; ni predvideno spremljanje individualnih doktorskih projektov; ni opredeljeno spremljanje evalvacijskih in izbirnih postopkov. 
 

Kaj mora vsebovati dober opis konzorcijskega partnerstva pri MSCA DN projektih?

Zgoraj navedene ugotovitve so rezultat interne analize projekta MSCA-NET.