četrtek, 31. marec 2022

Pregled števila "ingoing" in "outgoing" prijav ter evalvacijskih rezultatov projetov na razpise MSCA IF in PF v zadnjih treh letih

V nasprotju s splošnim prepričanjem, da več slovenskih raziskovalk in raziskovalcev odhaja v tujino, kot jih iz tujine prihaja v Slovenijo, kar bi naj povzročalo beg možganov, podatki o prijavah in evalvacijskih rezultatih MSCA IF in PF za podoktorske raziskovalke in raziskovalke v zadnjih treh letih kažejo povsem nasproten proces. Podatki kažejo, da več podoktorskih raziskovalk in raziskovalcev želi priti in tudi dejansko prihaja v Slovenijo, kot pa jih iz Slovenije odhaja v tujino. 

Spodnji graf kaže, da smo imeli v zadnjih treh letih enkrat večji intres za prihod v Slovenijo, kot pa je bilo  slovenskih podoktorskih raziskovalk in raziskovalcev zainteresiranih za odhod v tujino. 



Evalvacijski rezultati prijavljenih projektov niso tako visoki, kot je število prijav. Povprečen uspeh na teh razpisih je okoli 15 odstotkov. Spodnja dva grafa prikazujeta evalvacijski status prijavljenih projektov, in sicer glede na to, ali so bili projekti prijavljenih kot gositeteljski projekti slovenskih raziskovalnih organizacij ali pa so bili v projeketih slovenske raziskovalke in raziskovalci, ki so se večinoma prijavljali s tujimi raziskovalnimi organizacijami (v primeru vračanja iz tujine pa tudi s slovenskimi raziskovalnimi organizacijami).  






Glede na neuravnoteženost mobilnostnih tokov med prihajajočimi in odhajajočimi podoktorskimi raziskovalkami in raziskovalci v okviru razpisov MSCA IF in PF bo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport preko evropske sheme Načrta za okrevanje in odpornost (glej: https://ncpmscaslovenija.blogspot.com/2022/03/novo-nacionalno-financiranje-uspesnih.html) omogočilo financiranje vseh predlogov projektov slovenskih raziskovalk in raziskovalcev MSCA IF in PF, ki so se v razpisih 2019, 2020 in 2021 umestili  v skupino pod pragom financiranja, kar pomeni, da so dobile 70 in več evalvacijskih točk.   Na javni poziv o financiranju se bodo lahko prijavili tudi financirani projekti slovenskih raziskovalk in raziskovalcev za dvoletno reintegracijo v Slovenijo po zaključku MSCA IF ali PF projekta. Javni poziv bo objavila ARRS predvidoma v maju 2022. 



Ni komentarjev:

Objavite komentar