torek, 15. julij 2025

Nov MSCA ukrep: CHOOSE EUROPE FOR SCIENCE

V letos dopolnjeni 📖  Delovni program MSCA 2023-2025 je Evropska komisija vpeljala nov pilotne ukrep oziroma razpis Choose Europe for Science.

Ukrep je načrtovan tudi v novem Delovnem programu MSCA 2026-2027 kot eden od novih razpisov, ki bo v letu 2026 nadgradil obstoječi MSCA COFUND razpis za podoktorske štipendije. 

Letošnji razpis Choose Europe for Science bo odprt 📅 od 1. oktobra do 3. decembra 2025.

Naslednji razpis je načrtovan v obdobju 📅 med 8. decembrom 2026 in 6. aprilom 2027. 

Namen razpisa, njegov obseg, strukturo, pogoje, kriterije, način financiranja ter pričakovane rezultate in učinke lahko 👀 preberete v Delovnem programu MSCA 2023-2025 na straneh od 68 do 70 ter od 148 do 155. 

👉 Več o vsebinskem kontekstu novega ukrepa lahko 👀 preberete na spletni strani Evropske komisije: Choose Europe: Advance your research career in the EU. 

👉 Praktične napotke za izbor in pripravo vašega MSCA projekta Choose Europe for Science lahko 👀 preberete na spletni strani Evropske komisije za MSCA. 

👉 Tukaj si lahko 👀 ogledate tudi uradno predstavitev Evropske komisije za MSCA o novem ukrepu Choose Europe for Science - PDF


V nadaljevanju izpostavljamo osnovne značilnosti najavljenega razpisa: 

Cilji: 

✅ okrepiti atraktivnost raziskovalnih karier v Evropi in zmanjšati njihovo prekarnost, 

 z odličnimi delovnimi pogoji preobrniti izzive bega možganov v "brain gain" in 

✅ omogočiti dolgoročne zaposlitve raziskovalk in raziskovalcev po končanem projektu. 


 🏫 Kdo se lahko prijavi?

Pravna osebe iz države članice EU ali države, ki je pridružena programu Obzorje Evropa in lahko zaposluje raziskovalke in raziskovalce. V prijavo so lahko vključeni tudi pridruženi partnerji. 

Vrednost razpisa bo 22,5 mio EUR. Upravičenec bo na tem razpisu lahko prejel največ 3,5 mio EUR.  


👨🏻‍🎓 Kaj pokriva financiranje projekta? 

Projekt mora vključevati vsaj 3 raziskovalke oz. raziskovalce za 5 let. Prve 2 do 3 leta je projekt so-financiran s strani Evropske komisije. Drugi 2 leti mora institucija sama financirati raziskovalke oz. raziskovalce. Dolžino prve faze financiranja projekta (2 ali 3 leta) izbere institucija, ki prijavlja projekt.  

Minimalna plača, ki jo so-financira Evropska komisija za 2 do 3 leta znaša 6.700 EUR. Druge stroške mora zagotoviti institucija. 

Sredstva za so-financiranje, ki jih mora priskrbeti prijavljena institucija ne morejo biti iz projektnih sredstev programa Obzorje Evropa, lahko pa so iz  evropskih kohezijskih sredstev ali iz nacionalnih projektov. Evropska komisija zagotavlja, da se bo del projekta lahko  tudi predčasno zaključil brez sankcij, če bo raziskovalec nadaljeval raziskovalno kariero s pridobljenim ERC projektom. 


🌍Kateri raziskovalci oz. raziskovalke se bodo lahko zaposlili na projektu? 

➡️ lahko so katerekoli nacionalnosti, 

➡️ izpolnjevati morajo MSCA mobilnostno pravilo, 

➡️ imeti morajo doktorat znanosti in

➡️ne smejo biti zaposleni za nedoločen čas na gostujoči organizaciji. 


🔍 Kateri so evalvacijski kriteriji? 


 📚 Odličnost 

1.1 Kakovost izbirnega procesa za raziskovalke in raziskovalce

1.2 Kakovost in atraktivnost zaposlitvenih pogojev, vključno z delovnimi pogoji, raziskovalnim okoljem in razpoložljivimi sredstvi, možnosti izobraževanja in kariernega razvoja in plače v drugi fazi štipendiranja

1.3 Kakovost in atraktivnost dolgoročne karierne perspektive po zaključku štipendiranja

1.4. Kakovost in ambicije raziskovalnih, inovacijskih in akademskih ciljev zaposlitvenega programa 


🚀 Učinki 

2.1 Prispevek h krepitvi lokalnih potreb po raziskovalkah in raziskovalcih, prispevek k razvoju regionalnih/nacionalnih strategij pametne specializacije in prispevek h krepitvi evropskih raziskovalnih, inovacijskih in izobraževalnih kapacitet

2.2 Krepitev dobrih praks z upravljanjem raziskovalk in raziskovalcev na institucionalni, regionalni, nacionalni ali mednarodni ravni, zlasti s približevanjem načelom Evropske unije na področju raziskovalk in raziskovalcev  v praksah sodelujočih institucij 


📑 Uresničevanje 

3.1 Kakovost, verodostojnost in učinkovitost zaposlitvenega načrta, ocena tveganj in primernost ukrepov za konkretni karierni razvoj zaposlenih raziskovalcev

3.2 Kakovost in kapacitete institucije v skladu z Evropsko listino za raziskovalce in Dogovorom o reformah raziskovalnega ocenjevanja 


✍ Več o tem kako se prijaviti lahko preberete na spletni strani Evropske komisije za MSCA


Predlogi MSCA projektov Choose Europe for Science s 85 % in več, ki ne bodo izbrani za evropsko so-financiranje, bodo prejeli Pečat odličnosti. 

Ni komentarjev:

Objavite komentar