ponedeljek, 14. julij 2025

VEDNO BOLJŠI – MSCA rezultati so v Obzorju Evropa že večji kot v Obzorju 2020

Evidenčni podatki iz HORIZON DASHBOARD-a kažejo, da so slovenske raziskovalne organizacije iz programa v program in iz leta v leto boljše pri MSCA razpisih.

Rezultati MSCA razpisov, vključno z Widening oz. ERA štipendijami v Obzorju Evropa nam kažejo, da so slovenske organizacije samo v štiriletnem izvajanju programa Obzorje Evropa presegle rezultate osemletnega programa Obzorje 2020.

V Obzorju Evropa je namreč že 61 slovenskih organizacij podpisalo pogodbe za izvajanje 119 MSCA projektov v vrednosti 32,6 mio EUR. 



Stopnja uspešnosti slovenskih prijaviteljev se je na razpisih MSCA povečala iz 9%  na 14%, a je še vedno manjša od skupine držav, s katerimi bi se želeli primerjati. 




V Sloveniji je število oddanih MSCA prijav v primerjavi z drugimi področji razpisov Obzorje Evropa na🥇 prvem mestu.    



V nadaljevanju bomo podrobneje prikazali še podatke o vključenosti slovenskih raziskovalnih organizacij v MSCA razpise v Obzorju Evropa po različnih dimenzijah, vključno s seznamom projektov, in sicer brez Widenig – ERA projektov, ki jih prikazujemo ločeno spodaj. 

Največ MSCA projektov so slovenske organizacije pridobile na razpisih na mreže doktorskega študija (41), izmenjave osebja (23) in za podoktorske štipendije (14). 




👉Tu si lahko 👀ogledate seznam vseh financiranih MSCA projektov v Sloveniji z naslovom, vrste razpisom, ID številko ter obsegom EU financiranja. 

V Sloveniji se trenutno izvajajo štirje MSCA projekti, ki jih koordinirajo slovenske organizacije, in sicer dva COFUND projekta (Univerza v Novi Gorici – SMASH in IJS – SQUASH), en projekt iz mreže doktorskega študija (Univerza v Ljubljani - ViroiDoc) in en projekt iz izmenjav osebja (Univerza v Mariboru - DSYREKI). 

Od 61 organizacij, ki izvajajo MSCA projekte je 14 takšnih, ki imajo več kot dva projekta. 

 


👉Tu si lahko 👀ogledate Seznam organizacij v Sloveniji, ki so financirane za MSCA projekte, z njihovim številom in pogodbeno vrednostjo. 

Iz podatkov je razvidno, da so raziskovalne in visokošolske organizacije skoraj enakomerno udeležene pri evropskem financiranju MSCA projektov. Vse javne univerze in Univerza v Novi Gorici so vključene v MSCA projekte, medtem ko imamo samo sedem javnih raziskovalnih zavodov vključenih v MSCA projekte.

Po številu MSCA projektov je na prvem mestu Univerza v Ljubljani s 44 projekti, na drugem mestu je Institut »Jožef Stefan« z 22 projekti, na tretjem mestu pa je Kemijski inštitut z 9 projekti. 

Prve tri raziskovalne organizacije na seznamu  prejetih evropskih sredstev za MSCA projekte so Institut »Jožef Stefan«, Univerza v Ljubljani in Univerza v Novi Gorici, ki skupaj predstavljajo kar 75 % celotne pogodbene vrednosti za MSCA projekte v Sloveniji. 

Največ MSCA projektov je iz naravoslovnih in tehničnih ved. 




V okviru financiranih MSCA projektov v Obzorju Evropa so slovenske organizacije sodelovale največ z Italijo (243 povezav), Španijo (232 povezav), Nemčijo (219 povezav), Francijo (183 povezav) in Veliko Britanijo (166 povezav). 


Ni komentarjev:

Objavite komentar